Le Printemps des Artistes – Türkçe

drapeau-gbdrapeau-turc-platdrapeau-francais

 

 

 

 

 

AccueilSanatçıları 2019SponsorlarTakımgeçmişe yönelikHaberPratikFacebookInstagram

Le Printemps des Artistes (PDA) – nedir ?

2006 yılında kurulan Printemps des Artistes, İstanbul Accueil tarafından düzenlenen ve ortağımız Sainte Pulcherie Lisesi sanat galerisi Od’A’da, her yıl ilkbaharda gerçekleştirilen, satış amaçlı bir sanat sergisi ve hayır etkinliğidir.

Amaç iki yönlüdür: yeni sanatçıları Türk ve uluslararası kamuoyuna tanıtmak ve dikkatle seçilmiş yardım kuruluşları için para toplamak. Yıllar geçtikçe, bu sergi, Fransız ve uluslararası toplulukların yanı sıra İstanbul’daki tüm sanatseverler için tanınmış bir kültürel buluşma noktası haline gelmiştir.

Bir hayır etkinliği:
Sergilenen tüm sanat eserlerinin satışından elde edilen gelirin % 30’u sanatçılar tarafından, önceden seçilmiş hayır kurumlarına cömertçe bağışlanacaktır. Bu yılın seçimi: PAYDA, YUSRA ve LAPE’dir.
Kalan % 70 ise sanatçıların payıdır.
Diğer tüm harcamalar, fonların arttırılması için sponsorlar tarafından karşılanmaktadır.
Printemps des Artistes’in 13. sergisi için 7 ressam, 1 cam sanatçısı ve 2 fotoğrafçı olmak üzere 10 sanatçı seçilmiştir.


Bir yardım sergisi

PDA’da sergilenen tüm sanat eserleri satılıktır, gelirlerinin% 30’u üç yardım kurumuna, Lape Hastanesi, Payda Platformu Derneği’ne ve Yusra Toplum Merkezi’ne gidecektir. Sainte Pulchérie Lisesi, sanat galerisini ödünç vererek, organizasyona yardım ederek ve açılışını finanse ederek PDA ile işbirliği yapmaktadır. Diğer ihtiyaçlar, fon sağlamayı en üst seviyede tutmak için sponsorlar tarafından karşılanmaktadır.

Logo-Lape

 

 Fransız Lape Hastanesi (L’Hôpital de LAPE)

 

Bu İstanbul merkezli hastane, 1857 yılında Sultan II. Abdülhamit tarafından Saint Vincent de Paul rahibelerine armağan edilmiştir. Bugün de halen Soeurs de Charite (Şefkat Rahibeleri) sivil toplum kuruluşuna ait olan hastane faaliyetine devam etmektedir. Sainte Pulcherie Lisesi de Soeurs de la Charité (Şefkat Rahibeleri) tarafından 1846’da kurulmuştur. PDA bu sene  hastanenin yararına fon toplanmasına yardımda bulunacaktır.

 


PAYDA Platformu Derneği

 

Bir sivil toplum kuruluşu olan Payda, Nisan 2012’de başlattığı ‘Payda Öğrencilerle Birlikte’ Projesi’yle, maddi imkansızlıklardan ötürü öğrenimlerini devam ettirmekte güçlük çeken kız öğrencilerin öğrenim ve eğitimine destek olmayı hedeflemektedir. Halen Mardin, Batman, Diyarbakır, Nevşehir ve İstanbul illerinde uygulanmakta olan projeye 3 ila 11. sınıftan seçilen kız öğrenciler katılmaktadır. Öğrenciler ve aileleriyle birebir iletişim esasına dayanan modüler yönetim sistemiyle öğrencilere en az 7-14 yıl destek verilmektedir. Bu sistem, Payda öğrencilerinin ilk, orta, lise ve üniversite eğitiminin yanı sıra profesyonel bir kariyere yönelik sürekli değişen ihtiyaçlarını takip etmeyi ve karşılamayı da sağlar.

 

Yusra

 

Nisan 2016’da İstanbul’un Balat semtindeki mülteci aileler için kurulan Yusra, bilgi ve eğitime erişim olanağı olmayan kadın ve çocuklar için bir kaynak merkezi ve öğrenme alanıdır.  Aynı zamanda eğitim, sosyal yaşam ve rekreasyon zenginleştirmek için tasarlanmış programları ile bir rekreasyon alanı olarak hizmet vermektedir.

Hizmetler arasında: çocuklar için dil kursları (yerel Türk okullarında 3-6 yaş arası çocukların olası entegrasyonuna izin verilmektedir), anaokulu, okul dışı programları, okul gezileri ve giyim ihtiyaçları için yardım bulunmaktadır. Diğer hizmetler, kadınlar için sağlık kontrolleri, aileler için topluluk etkinlikleri, topluluk bilgilendirme atölyeleri, kadınlar için gelir yaratma programları (örneğin atölyeler) ve kadınlar için psiko-sosyal desteği içermektedir.

PDA isim yapmış ve yeni 10 Türk sanatçı ile benzersiz bir resim, illüstrasyon, heykel ve fotoğraf seçkisi sunuyor.

Kenan Işık, İpek Yeğinsü, Julien Aksoy, Kerem Öztürk, Gizem Çeşmeci, Kadir Ablak, Semih Zeki, Seydi Murat Koç, Beyza Boynudelik, İrfan Yavru

Ayrıntılı bilgi için resimlerin üzerine tıklayın

Sponsorlar:

Aralıksız 13 yıl boyunca, İstanbul Accueil ve Sainte-Pulcherie Lisesi arasındaki ortaklıkla, Sanatçıların Baharı gerçekleşmektedir. Okul sanat galerisini sunmakta ve genel organizasyonuna, açılış gecesinin finansmanına da katkıda bulunmaktadır.

Bu etkinlik cömert sponsorlarımızın desteği olmadan gerçekleşemezdi:

Bizim takım:

Biz Martine, Aziza ve Elif, hepimiz farklı dünyalardan gelen ama aynı ortak noktalarda birleşenleriz: arkadaşlık, merak ve sanat aşkı. Çok yönlü bir şehir olan İstanbul’un hem büyüleyici, hem de ilham veren sanatçılarıyla tanışmak çok büyük bir zevk oldu bizim için.

13.’sü gerçekleşecek olan sergiyi, birçok yeteneği birleştiren zamansız bir etkinlik haline getirmek için, tüm enerjimizi bu sanatsal ve hayırsever projeye dahil ettik…

2018

2017

 • Hulya Ozdemir
 • Irfan Yavru
 • Suzet Hakli
 • Imad Habbab
 • GÜLSÜN ÖYKÜ DOGAN
 • ADNAN JETTO
 • TOYGAN EREN
 • ÖZLEM ACAROGLU
 • ALEV ARASLI
 • TIMURTAS ONAN
 • VALERIE ÇELEBİ
Haber 2018

 • Haber Le petit journal d’Istanbul

 • Haber Aujourd’hui la Turquie

12ème Printemps des artistes

 • Haber LALE magazine (IWI)

 

Haber PDA 2017

 • Haber Le Petit Journal

 

 • Haber LALE magazine (IWI)

 

NE ZAMAN?

Açılış 4 Nisan 2019 Perşembe günü saat 18: 30’da gerçekleşecektir. Registration here.

5-12 Nisan tarihleri arasında görülebilecek sergi, haftaiçi her günü 10:00 – 14:00 saatleri arası (sadece çarşamba günü 13:00-17:00 arası) ve haftasonu

12: 30-17: 00 arasında ziyaret edilebilecektir.

Çocuklar için sanatçılarla atölye çalışmaları, 6 Nisan Cumartesi günü 10: 30-12: 30 saatleri arasında yapılacaktır. İhtiyaç sahibi çocuklar için düzenlenen atölye, 9 Nisan Salı günü düzenlenecektir.

Uluslararası topluluk için özel bir sabah buluşması 10 Nisan Çarşamba günü saat 10:30-12:30 saatleri arasında organize edilecektir.

Nerede?


Od’A-Ouvroir d’Art Sanat Galerisi
Sainte Pulchérie Fransız Lisesi
Çukurluçeşme Sok. No: 7
Beyoğlu İstanbul

X