Le Printemps des Artistes – Türkçe

drapeau-gb drapeau-turc-plat drapeau-francais

Le Printemps des Artistes (PDA): nedir ?
Printemps des Artistes –(PDA) (Sanatçıların Baharı), her yıl bahar ayında düzenlenen sosyal sorumluluk kapsamında sanatsal etkinliktir. Bu sergiyle, bir yandan İstanbul’un yeni sanatçıları topluma tanıtırken, diğer yandan yardım amaçlı bir fon oluşturmaktır.
Her yıl, PDA, daha fazla kişiye ulaşarak Fransızca konuşanlar, yurtlarından uzak yaşayanlar ile Türkiye’nin sanat çevresi için kültürel bir buluşma olmaktadır.

Sanatçıların Baharı bu yıl yeni sanatçılarla, yeni bağış projeleriyle, yeni yaşam tecrübeleriyle, çeşitli kültürlerle… kısacası Doğu ile Batının kesişeceği buluşma için bir « randevu » niteliğindedir.

11 yıldır süregelen bu vazgeçilmez kültürel etkinlik bu yıl 3 gece sunumunun yapılacağı 11 gün boyunca 11 sanatçıyı Sainte Pulchérie Lisesi’nin galerisinde bir araya getirecek.

 

Bağış Fonu Oluşturan Bir Sergi
PDA’da sergilenen tüm eserler satışa sunulmaktadır. Bu yıl satışların % 30’u, sanatçılar tarafından cömertçe Lape Hastanesi ile Yusra Toplum Merkezi’ne bağışlanmıştır. Sainte Pulchérie Fransız Okulu, güzel sanat galerisini PDA sergisini desteklemek üzere lütfetmiştir. Aynı zamanda organizasyonun açılış ve geç gece organizasyonunda en büyük paya sahipler. Diğer harcamalar (Halkla ilişkiler, materyal, kokteyl…) sponsorlarımız tarafından oluşacak fon miktarını arttırmak üzere karşılanacaktır.

Logo-Lape

Fransiz Lape Hastanesi

1857 yılında İstanbul’da kurulan bu hastane, 1902’de Sultan II. AbdülHamid tarafından Vincent de Paul rahibelerine armağan edilmiştir. Halen Filles de la Charité (Şefkat Rahibeleri) topluluğunca işletilen hastane, özel bağışlar sayesinde hastalarına kucak açmaktadır. 1846 yılında Şefkat Rahibeleri tarafından kurulan Sainte Pulchérie Lisesi, hastane yararına fon toplamak için Sanatçıların Baharı’na destek olmaktadır.

  YUSRA Community Center 

2016’nın nisan ayında Shahla tarafından kurulan Yusra İstanbul, Balat’ta yer almaktadır. Burası, mahalledeki mülteci kadın ve çocukların ağırlandığı, kaynak ve destek aldıkları bir toplum merkezidir. Yusra’nın amacı  çocukların sosyalleşebildiği, öğrenim görebileceği; mülteci kadınlara destek ve bilgi veren, kendilerine güven kazanmalarına ve finansal anlamda kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olma amacı gütmektedir.

Sanatçıların Baharı 2017, merkezin kadınlarının catering hizmeti vermelerine mali destek olmak istemektedir.

 

2017 yılı Seçimlerimiz !

11 yıldır süregelen bu vazgeçilmez kültürel etkinlik bu yıl 3 gece sunumunun yapılacağı 11 gün boyunca 11 sanatçıyı Sainte Pulchérie Lisesi’nin galerisinde bir araya getirecek.

Sanatçılar hakkında daha fazla bilgi için, ilgili sayfamızı ziyaret edin.